Antalya Finike Devlet Hastanesi

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü
Antalya Finike Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Dünya Alzheimer Günü

Güncelleme Tarihi: 21/09/2017

                                                       

BASIN BÜLTENİ

21/09/2017     

                                                                                                                                               Dünya Alzheimer Günü

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Finike Devlet Hastanesi’nde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuz NUYAN,21 Eylül Alzhemer günü sebebi ile Alzhemer hastalığına dikkat çekti.

          Alzheimer hastalığı hafıza ve akli melekelerin zaman içinde yavaş yavaş kaybedilmesi ile karakterizedir. Bulgular,  yakın zamanlı hafıza kaybından yer ,zaman ve kişi kavramlarının kaybına kadar değişen durumlarla başlar. Yakın hafıza kaybına bağlı olarak hasta ilk başlarda çok eskileri çok iyi hatırlar ancak o gün olan olayları unutmaya başlar (ocağı ya da musluğu açık unutmak gibi).

          Hastalığın ilerleyen evrelerinde ise nerede olduğunu, nerede yaşadığını, yakınlarının kim olduklarını bilemez hale gelir.

        Bununla birlikte ilerleyen evrelerde hastalarda karakter değişiklikleri de meydana gelir. Agresifleşme, duygusallaşma, çocuk gibi davranma bunlardan bazılarıdır.

        Her unutkanlık Alzheimer hastalığı anlamına gelmez. Unutkanlık ile beraber beceri kaybı görülüyor ve kişilik özellikleri değişim gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekiyor.

Kendinizde ve yakınlarınızda bu belirtiler var ise nöroloji Uzmanına başvurmalı ve muayene olmalısınız.