T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Finike Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Finike Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Finike Devlet Hastanesi’nde Allerji Testi İçin Sevke Son…

Güncelleme Tarihi: 15/08/2017

Finike Devlet Hastanesi’nde Allerji Testi İçin Sevke Son…

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Finike Devlet Hastanesi’nde Batı Antalya’da tek olan Alerji Labaratuvarı ile alerjinin tanı ve tedavisinde kullanılan testler hastaların hizmetine sunulmuştur.
1 Mart 2017 tarihinde faaliyete geçen, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB), Cildiye ve Göğüs Hastalıkları hekimleri tarafından istenen testler sayesinde hastaların artık merkeze veya başka bir hastaneye gitmelerine gerek kalmamıştır. 1 Mart 2017 tarihinden itibaren 211 hastaya hizmet verdiklerini ifade eden Finike Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Uzmanı Opr. Dr. Mehmet Topacan, Alerji Laboratuvarını ve Alerji Testini anlattı. 
Alerji, vücudun bağışıklık sisteminin herhangi bir maddeye karşı gösterdiği aşırı hassasiyet reaksiyonudur Alerjiye yatkın insanlar ‘atopik’ olarak adlandırılır diyen Opr. Dr. Mehmet Topacan atopi bir hastalık olarak değerlendirilmez; fakat kalıtsal bir özelliktir” dedi. İşte alerji testleri, bu tür atopik hastaların, alerjik rinit, alerjik astımı olan hastaların alerjik semptomlarının değerlendirilmesi ve sosyal çevrelerini bu sonuçlara göre modifiye etmeleri bakımından yararlı bir testtir şeklinde konuşan Opr. Dr. Mehmet Topacan, “Alerji testleri alerjiye neden olan etkenleri bulabilmek için kullanılmaktadır. Genellikle deri testleri kullanılır. Çünkü bu testler hızlı ve güvenilirdir. Hastanemizde de 32 parametre için Deri Prick Testi şeklinde yapılmaktadır” dedi.

Peki Nedir Bu Deri Prick Testi 
Bu test bir kaç damla alerjenin deriye uygulanması esasına dayanmaktadır diyen Opr. Dr. Mehmet Topacan; “Genellikle kol iç yüzüne veya deri sırtına uygulanır. Eğer kişide belli bir etkene karşı alerji gelişiyorsa o alerjenin uygulandığı bölgede kızarıklık meydana gelmesi tanı koymak için yeterlidir. Tek seferde 20 den fazla alerjen uygulanabilir. Önce bir damla bu bölgeye uygulanır ve

daha sonra burası deri tarafından içeri alınması için bir iğne yardımıyla delinir. Sonuç ise 15-20 dk içerisinde çıkar” dedi

Aynı Gün İçerinde Sonuç Alınır
Opr. Dr. Mehmet Topacan son olarak; “Finike Devlet Hastanesi Alerji Laboratuvarımız hafta içi her gün mesai saatleri içerisinde açık olup; Cildiye, KBB veya Göğüs Hastalıkları Uzman hekimleri tarafından hasta muayenesi sonrası uygun görüldüğü takdirde tekrar randevu gerekmeksizin aynı gün içerisinde gerekli test hastaya uygulanmakta ve sonuç hastalarımıza verilmektedir” dedi.

19390963_657053264477765_9117391603801385063_o.jpg
19401901_657053281144430_8081023655900367028_o.jpg