T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Finike Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Finike Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Tarihçemiz

Güncelleme Tarihi: 07/01/2019

Still006.pngHastane Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından 1971 yılında yapımına başlanan 50 yataklı Finike Devlet Hastanesi 1974 yılında hizmete açılmıştır. Zaman içerisinde ihtiyaca cevap vermekte zorlanan hastane yine vatandaş devlet işbirliği ile ek bloklar yapılarak 1989 yılında 100 yatak kapasitesine çıkartılarak hizmetine devam etmiştir. 1992 yılında eski bina restore edilerek Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi, Çocuk Hastalıkları Servisi, Diş Poliklinikleri ve Döner Sermaye Müdürlüğü hizmete sunulmuştur.

Yine 1992 yılında eski bina arkasına ek bina yapılarak bu alanlara arşiv, depo ve 80 tonluk su deposu yapılmıştır. 1994 yılında halkımızın desteği ile yoğun bakım ünitesi açılmıştır. Hastanemizin kapasitesinin büyümesi ile mevcut binalarımız yetersiz kalmaya başlamıştır. Yeni birimlerin açılabilmesi için 1997 yılında Röntgen Ünitesi ve idari birimlerin taşındığı ek bina yaptırılmıştır. 

Hastanemiz 1998 yılında hastane otomasyon sistemine geçerek tüm devlet hastaneleri arasında hastane otomasyon sistemine giren 7 hastaneden birisi olmuştur. 1998 yılında hemodiyaliz hastalarının tedavilerini yapabilmek için hemşire lojmanı olarak kullanılan alanın restore edilerek bir bölümü 11+1 cihaz kapasiteli Hemodiyaliz birimi açılmıştır. Geri kalan hemşire lojmanının bir bölümüne Fizik Tedavi ünitesi açılmıştır.

2011 yılında hastanemiz bünyesine katılan Bilgisayarlı Tomografi hizmeti ile hastanemize müracaat eden hastalarımıza ve çevre hastanelerimize Bilgisayarlı Tomografi hizmeti verilmeye başlanıldı.

2013 yılında yapılan çalışmalar ve düzenlemeler ile hastalarımızın rahat ve konforlu alanlarda bekleyerek hizmet almalarını sağlamak amacıyla bekleme alanları genişletildi. Hastanemiz bünyesine alınan ve yenilen fizik tedavi cihazları ile 10 yataklı Batı Antalya’nın en büyük fizik tedavi ünitesi hastalarımızın hizmetine sunuldu. Aynı yıl içersinde hastanemizin ve bölgemizin en çok ihtiyacı olan MR hizmeti hastanemiz bünyesine katılarak hastalarımızın ve bölgemizin hizmetine sunuldu. Bölgemizde bulunmayan Kemik Dansitometri cihazı, Taş Kırma Cihazı (ESWL), Panoramik Çene Röntgeni, EEG cihazı, EMG cihazı, 2 adet skopi cihazı alınarak hastanemiz bünyesine katıldı. Bölgemizin ihtiyacı olan ve hastanemize ilk defa ataması yapılan kardiyoloji uzmanı için koroner yoğun bakım servisi açıldı. Kardiyoloji uzmanımızın ihtiyacı olan EKOKARDİOGRAFİ cihazı hastanemiz bünyesine katıldı. Genel yoğun bakım servisi genişletilerek yatak kapasitesi arttırıldı. Hastanemizde yatan hastalarımızın kaliteli hizmet alabilmelerini sağlamak için yeni yataklar alında ve eskileri ile değiştirilmeye başlanıldı. Ataması yapılan patoloji uzmanı için patoloji laboratuarı açıldı.

2014 Yılında Kardiyoloji polikliniğimize muayene olan hastalarımıza daha iyi hizmet verebilmek için Eforlu EKG, Ritim ve Tansiyon Holter birimleri hizmete açılmıştır. Yine 2013 yılında yapımına başlanıp 2014 yılının ilk aylarında Yeni Acil Servis binamız hizmete girmiştir.

03.12.2018 Tarihinde yeni hizmet binamızda 160 yataklı olarak hizmet vermeye başlamıştır.